Dzisiaj: Wtorek 07 lutego 2023

Wykład o Ukrainie przyciągnął tłumy

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 1 =
Link
4 + 1 =
12
„Ruś-Ukraina. Trudne narodu początki” - to tytuł drugiego otwartego wykładu dotyczącego historii, tradycji i kultury ukraińskiej, który miał miejsce w środę (23.03). Prelegentem spotkania był jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Pełnomocnik Rektora ds. Filii UJK, dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK.
Wszyscy przybyli - w ciszy i w skupieniu - wysłuchali bardzo ciekawego dr hab. prof. UJK Jacka Bonarka. Prelegent przybliżał genezę kształtowania się państwa ukraińskiego. Na środowej prelekcji profesor wskazywał także wiele analogii do aktualnej sytuacji na wschodzie.

- Uważam, że takie spotkania są niezbędne w dobie aktualnej sytuacji nie tylko na Ukrainie, ale i u nas w Polsce. Z dnia na dzień coraz więcej uchodźców szuka schronienia w naszym kraju, wiec warto dowiedzieć się więcej o naszych wschodnich sąsiadach. Takie spotkania to "strzał w dziesiątkę" - komentował po wykładzie jeden z jego uczestników. Po zakończeniu prelekcji profesor odpowiadał na liczne pytania zadane przez słuchaczy.

Przypominamy, iż inicjatorami owych prelekcji oraz otwartych wykładów dotyczących historii, tradycji i kultury Ukraińskiej są prezydent Krzysztof Chojniak oraz Pełnomocnik Rektora ds. Filii UJK, dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK. Koncepcją wprowadzonej inicjatywy jest przedstawienie społeczeństwu piotrkowskiemu zmian, które mają miejsce aktualnie na świecie oraz bliższe poznanie naszych wschodnich sąsiadów.
 
Kolejny otwarty wykład pt. "Między Litwą, Polską, a Rosją- Ruś Kijowska w XI- XVII w." odbędzie się 5 kwietnia (wtorek) w salach Zamku Królewskiego (plac Zamkowy 4). Prelegentem wykładu będzie dr Rafał Jaworski. 


****
Galeria zdjęć:
Zdjęcia od nr 1 do nr 25- wykład "Ruś-Ukraina". Trudne narodu początki" w salach Zamku Królewskiego 
← powrót