175 lat kolei warszawsko-wiedeńskiej w Piotrkowie

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 5 =
Link
4 + 5 =
3
W 175 rocznicę przejazdu przez nasze miasto pierwszych pociągów kolei warszawsko-wiedeńskiej Muzeum w Piotrkowie zaprasza na wyjątkową wystawę filatelistyczną poświęconą kolejnictwu.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały  w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r., pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r.
175. lecie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie zbiegło się z ustanowieniem przez Parlament Europejski  i Radę Unii Europejskiej roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Związane było to z 20. rocznicą pierwszego pakietu kolejowego,
a także 175. rocznicą budowy pierwszego w historii połączenia kolejowego między dwiema stolicami europejskimi, które połączyło Paryż i Brukselę. Ponadto w 2021 r. przypada 40-lecie francuskich pociągów dużych prędkości TGV (Train à Grande Vitesse) oraz 30-lecie istnienia szybkiej kolei ICE (Inter City Express) w Niemczech. Ustanowienie Europejskiego Roku Kolei w założeniu ma przyczynić się do promocji transportu kolejowego jako bezpiecznego, ekologicznego środka transportu łączącego ludzi i regiony.
 
W 2021 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościową serię „Nowoczesny tabor kolejowy” składającą się z 5 znaczków pocztowych. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim chcąc zaakcentować rolę naszego miasta jako miasta związanego z rozwojem kolejnictwa, przygotowało wystawę filatelistyczną, która prezentowana będzie w miesiącach wakacyjnych, nieodzownie kojarzących się z kolejowymi podróżami.
Prezentowane na ekspozycji wybrane walory filatelistyczne pochodzą ze zbiorów Grzegorza Bartosika, w którego kolekcji znajduje się kilkaset znaczków o tematyce kolejowej emitowanych nie tylko w Polsce. Pośród licznych znaczków na uwagę zasługują m.in. zbiory filatelistyczne z Belgii, Czechosłowacji, Francji, Gujany, Kambodży, Korei, Kuby, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Nikaragui, Rumunii, Węgier, czy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
 
Tłem ekspozycji są natomiast prace laureatów konkursu fotograficznego „Kolejowych Wspomnień Czar”,  który zorganizowany został w 2018 r. z okazji  100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie Trybunalskim.
← powrót